Testiranje učne pešpoti Od pašnika do sladoleda

Danes smo z učenci 6. e oddelka preizkusili učno pešpot Od pašnika do sladoleda, ki smo jo učitelji in učenci naše šole zasnovali v okviru projekta Poslovne priložnosti na podeželju (Lokalni potenciali za razvoj inovativnih produktov). Peš smo se odpravili od šole do Rodin, kjer je Sadjarska kmetija Uhan. Tam so učenci spoznali dejavnosti na tamkajšnji kmetiji. Ogledali so si, kako iz jabolk pripravijo sok. Sveže iztisnjen sok so tudi poskusili in ugotovili, da je odličen in drugačen od tistega, ki ga lahko kupijo v trgovini, ter da diši po jabolkih. Obirali so tudi jabolka in se posladkali z dobrotami, ki jih pridelujejo na kmetiji – z jabolki, s hruškami, z orehi, s suhimi hruškovimi krhlji, s suhimi slivami in s hruškovim sokom. Polni vitaminov smo se peš odpravili do Ekološke kmetije Kukenberger, kjer so se učenci okrepčali s slastnimi ekološkimi jogurti in doma pripravljenim skutinim namazom s kislimi kumaricami. Spoznali so tudi pridelavo in predelavo mleka. Na koncu pa so se najbolj pogumni poskusili še v molži modela krave. Ugotovili so, da ni tako enostavno, kakor izgleda. Pot smo nadaljevali z vlakom, ki nas je popeljal iz Ponikev do Trebnjega. Naša zadnja točka obiska je bila trgovina in proizvodni obrat Dobrote Dolenjske, kjer so učenci spoznali njihovo blagovno znamko, se okrepčali z domačim bezgovim sokom, izdelali domače vetrce s kakavom in z bezgom, medenjake in brizgane piškote. Gospe iz proizvodnega obrata so pohvalile spretnost učencev, saj so bili izdelki primerljivi s tistimi, ki jih izdelajo same. Čisto na koncu so se razveselili točenega sladoleda iz mleka lokalne kmetije Marn, ki je eden od inovativnih produktov tega projekta. Sladoledu so lahko dodali posip po želji. Celotna pot je zasnovana tako, da so učenci spoznali pot surovin za pripravo sladoleda in dodatkov – od pašnika pa vse do sladoleda. Učenci so bili na koncu prijetno utrujeni in nad aktivnostmi na vseh treh lokacijah več kot navdušeni. Ugotovili smo, da je zasnovana pot zanimiva in izvedljiva. Z nami je bil tudi snemalec, ki je posnel nekaj utrinkov, saj bodo le-ti služili za izdelavo promocijskega videa pešpoti.

Barbara Primc in Petra Pristavnik