TEHNIŠKI DAN – EKO MUZEJ HMELJARSTVA ŽALEC, MUZEJ GOZDARSTVA IN LESARSTVA VRBOVEC
Učenci šestih razredov smo imeli tehniški dan v dveh dneh. V četrtek, 17. 4. 2025 in
v petek, 18. 4. 2025 smo se odpravili z avtobusi na pot. Med potjo smo opazovali pokrajino, promet in pot iz Trebnjega do muzejev. Med potjo smo na zemljevidih označili pot, po kateri smo se vozili.
Med potjo sta nam sošolki prebrali nekaj zanimivosti o Eko muzeju Žalec in o Muzeju gozdarstva in lesarstva Vrbovec. Med potjo po Savinjski dolini smo opazovali nasade hmelja ter delavce, ki so napeljevali vrvice, po katerih se vzpenja hmelj. Eko muzej se nahaja v prostorih nekdanje sušilnice hmelja. Vodič nam je povedal nekaj zanimivosti o zbirkah v muzeju. Ogledali smo si videoposnetek o pridelavi in obiranju hmelja. Na razstavnem prostoru smo si ogledali veliko orodij in pripomočkov za pridelavo in obdelavo hmelja, ki so jih uporabljali v preteklosti. Posebno smo bili navdušeni nad VR filmom Virtualno doživetje zelenega zlata.
V drugem delu našega dne smo si ogledali Muzej gozdarstva in lesarstva v Nazarjah.
V tem delu Slovenije veliko območij pokrivajo gozdovi. Na tem območju se je razvila gozdna in industrijska proizvodnja lesa.
V muzeju nam je vodička predstavila, kaj je gozd, pragozd, drevo, grm, drevored. V Sloveniji raste 71 avtohtonih drevesnih vrst. Izvedeli smo, da je v Sloveniji najvišje drevo Sgermova smreka na Pohorju, najstarejše drevo 900 let stara tisa nad Solčavo, največji obseg dela ima Najevska lipa na Koroškem. Na razstavi smo videli prikazane stare načine sečnje in spravila lesa po rižah, razžagovanje in transport lesa. Spoznali smo delo furmanov, žagarjev in flosarjev ter orodje tesarjev, mizarjev in kolarjev. Po ogledu smo se preizkusili v reševanju delovnih listov.
Na poti domov smo se na avtobusu preizkusili še v reševanju kviza. Domov smo se vrnili zadovoljni z veliko novega znanja.
Mija, Manca, Eva, Naja in Iza z učiteljico Marijo S.